Adršpašsko-teplické skály: dobrodružství mezi pískovcovými věžemi

První zmínky o Adršpašsko-teplických skalách pocházejí z počátku 19. století, kdy se vášniví přírodovědci a romantici vydávali do odlehlých koutů Čech pátrat po divoké přírodě. Významný průkopník hrabě František Josef Nádherný z Borutína zveřejnil počátkem 1824 své cestopisné poznámky doplněné prvními kresbami skalních útvarů, které tehdy sloužily místním pastevcům jako pastviny pro kozy a ovce. Brzy poté sem začali přijíždět turisté z Evropy, nadšení výškou věží, spletitými soutěskami i zlatavými odstíny pískovce při západu slunce.

Geologická charakteristika pískovcových věží

Adršpašsko-teplické skály vznikly před více než 90 miliony let ze sedimentů souše, které se v druhohorách ukládaly na dně mělkého moře. Eroze vodou a větrem vytvořila desítky metrů vysoké kuželovité i hranaté věže, prolákliny a úzké kaňony. Typický je ostrůvkový reliéf – jednotlivé skalní bloky stojí izolovaně, někdy oddělené pouze několika centimetry skalního mostu. Pískovec obsahuje drobné zrnka křemene, díky nimž má skála charakteristickou zrnitou strukturu a hnědočervenou barvu, která se mění podle denního světla.

Unikátní přírodní scenérie a ekosystém

Mezi skalními masivy se utvářejí vlhké mikroklima a studené soutěsky, kde přežívají vzácné kapradiny, mechorosty i lišejníky. Na prudkých stěnách hnízdí ptáci jako sokol stěhovavý či krkavec velký. V lesích lemujících detailní objevy archeologie i paleontologie byly nalezeny zkameněliny mořských organismů i otisky dinosaurů, což dokládá bohatou geologickou minulost oblasti. Lesní porosty s převahou smrku, jedle a buku doplňují rozsáhlé louky na plošinách, kde se v létě prohánějí srnci a lišky.

Turistické trasy a pěší výlety

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály nabízí rozsáhlou síť značených tras o celkové délce přes 30 km. Základní okruh začíná u parkoviště v obci Adršpach, vede Riegrovou stezkou do soutěsky, kde vás čeká několik visutých kovových lávek a dřevěných můstků přes potok. Další variantou je výstup na Milenci – dvě sousedící věže spojené úzkou skalní štolou. Náročnější úsek “Cesta do pekla” provede od Adršpachu až do Teplických skal, kde šlápnete do legendárního Pekla, hluboké škvíry lemované kolmými stěnami vysokými až 30 metrů.

Adrenalinové aktivity a horolezectví

Pro milovníky výšek a dobrodružství je Adršpašsko-teplické skály opravdovým rájem. Lezení po pískovci se řídí speciálními pravidly – klasifikace cest (I–VII) vychází z obtížnosti a pevnosti skály. Oblíbené jsou ferraty s umělým jištěním, které umožňují bezpečný výstup na vrcholy i méně zkušeným. Riegrova cesta, založená už v roce 1903, patří mezi nejstarší jištěné cesty v Čechách. Pro skupiny je k dispozici i via ferrata Adam a Eva, která spojuje dva vrcholy slíbenou “skalní lávkou”.

Kulturní památky a legendy

Okolí skal je protkáno lidovými pověstmi a příběhy. Pověst o vodní víle skryté v jezírku u skalního hradu, o statečném mlynáři, který lovil poklad ukrytý v podzemí, či o skřítcích, kteří hlídají šumící prameny, dodávají procházce tajemnou atmosféru. Do skal se také opakovaně vraceli malíři romantismu i hudební skladatelé hledající inspiraci v hukotu potoka a tichu úzkých škvír.

Ochrana přírody a správa území

Od roku 1933 patří Adršpašsko-teplické skály mezi nejpřísněji chráněné rezervace v České republice. Správa chráněné krajinné oblasti Broumovsko v součinnosti s Národním parkem České Švýcarsko dbá na minimalizaci dopadů turismu. Pravidelně se opravují turistické cesty, nahrazují se dřevěné mostky, instalují vodorovné zábrany a organizují se osvětové akce pro návštěvníky. V letních měsících funguje stanoviště horské služby s betonovým záchytným bodem pro případ zranění.

Dopravní napojení a ubytování

Nejbližší železniční zastávka je ve městě Teplice nad Metují, odkud jezdí pravidelné autobusy k vstupům do skal. Automobilisté mohou využít velká parkoviště u Adršpachu a Teplic, odkud vedou pohodlné pěší cesty. Ubytování nabízí penziony, horské boudy i kempy přímo na okraji skalního masivu. Pro náročnější návštěvníky jsou k dispozici i historic­ké roubenky s krbem a wellness – ideální pro relaxaci po celodenním lezení.

Závěr: Nezapomenutelné dobrodružství

Adršpašsko-teplické skály představují unikátní spojení monumentální geologie, bohatého ekosystému a dobrodružného turismu. Každý krok mezi věžemi nabízí nové výhledy, adrenalinové výzvy i chvíle klidu v srdci pískovcového města. Ať už sem zavítáte za romantickou procházkou, za náročným lezením, nebo jen za chtíčem objevovat, odnesete si zážitek, který se vryje do paměti stejně pevně jako vrstvy starodávného pískovce.